Oparzenia słoneczne mogą pojawić się po dłuższej ekspozycji na słońce. Mają do nich tendencję przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, których skóra nadmiernie reaguje na kontakt ze słońcem. Oparzeniem nazywamy uraz skóry, spowodowany działaniem między innymi wysokiej temperatury czy promieni słonecznych (UV). Objawia się zaczerwienieniem i pieczeniem skóry. Jest ona rozpalona, obolała. Czasem w trakcie przebywania na słońcu nie mamy nawet świadomości, że przesadziliśmy – oparzenie rozwija się zwykle po 1-4 godzinach od ekspozycji skóry. Warto więc działać szybko! Jakie są domowe środki, których warto użyć?
Oparzenie słoneczne – domowe metody
Oparzenie słoneczne zawsze wywołuje dyskomfort. Skóra piecze, swędzi, szczypie. Jest tkliwa i zaczerwieniona. Przede wszystkim trzeba ją odpowiednio nawilżać i to regularnie, ponieważ na pewno będzie wysuszona. Mogą nawet pojawić się pęcherze czy wysypka, jeśli dana osoba zażywa leki, po których nie powinno się wystawiać skóry na słońce. To reakcja fototoksyczna czy fotoalergiczna, podobna do oparzeń słonecznych. Czasami tkliwość i ból skóry jest tak duży, że trzeba zażyć leki przeciwbólowe. Warto zastosować też kompres. Z domowych środków sprawdzi się jogurt naturalny, maślanka czy inny produkt mleczny. Złagodzi zaczerwienienie i lekko ją natłuści.
Spray łagodzący z aplikatorem
Czasami domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Jeśli ktoś pragnie szybko ukoić ból i przyspieszyć proces gojenia skóry, powinien sięgnąć po środek Help4Skin Gojenie oparzeń. Specjalny spray na oparzenia natychmiast schłodzi obolałe miejsce, przynosząc błyskawiczną ulgę. Tworzy też barierę ochronną, pomaga uniknąć infekcji oraz przyspiesza gojenie oparzeń. Mowa tu o różnego typu oparzeniach pierwszego i drugiego stopnia, na przykład termicznych. Warto jednak stosować go także przy oparzeniu słonecznym. Bardzo szybko ukoi ból i przyczyni się do złagodzenia zaczerwienienia. To środek, który powinien się znaleźć w każdym domu – zwłaszcza w okresie letnim.